
Inv. No. S15883B
| Author of the Work | Vaníček, Bedřich (1885–1955) |
| Title | Lying Nude |
| Dimensions | 18 x 28 cm |
| Date of Origin | 1920 |
| Technique | pen |
| Photographer | Josef Sudek |
| Print Dimensions | 17 x 23,5 cm |
| Keywords | drawing, 20th century, original print, figures |

| Author of the Work | Vaníček, Bedřich (1885–1955) |
| Title | Lying Nude |
| Dimensions | 18 x 28 cm |
| Date of Origin | 1920 |
| Technique | pen |
| Photographer | Josef Sudek |
| Print Dimensions | 17 x 23,5 cm |
| Keywords | drawing, 20th century, original print, figures |