
Inv. No. S408
| Author of the Work | Mařatka, Josef (1874–1937) |
| Title | Intelligence, detail |
| Dimensions | v. 1,40 m |
| Date of Origin | 1910 |
| Material | bronze |
| Photographer | Josef Sudek |
| Print Dimensions | 17,5 x 23,4 cm |
| Keywords | sculpture, 20th century, original print |

| Author of the Work | Mařatka, Josef (1874–1937) |
| Title | Intelligence, detail |
| Dimensions | v. 1,40 m |
| Date of Origin | 1910 |
| Material | bronze |
| Photographer | Josef Sudek |
| Print Dimensions | 17,5 x 23,4 cm |
| Keywords | sculpture, 20th century, original print |