

Inv. No. S5092N
| Author of the Work | Tichý, František (1896–1961) |
| Title | Snails |
| Dimensions | 20 x 30 cm |
| Date of Origin | 1932 |
| Technique | gouache |
| Material | silk |
| Photographer | Josef Sudek |
| Negative Dimensions | 13 x 18 cm |
| Keywords | painting, 20th century, negative |


| Author of the Work | Tichý, František (1896–1961) |
| Title | Snails |
| Dimensions | 20 x 30 cm |
| Date of Origin | 1932 |
| Technique | gouache |
| Material | silk |
| Photographer | Josef Sudek |
| Negative Dimensions | 13 x 18 cm |
| Keywords | painting, 20th century, negative |