

Inv. No. S944N
| Author of the Work | Stefan, Bedřich (1896–1982) |
| Title | Kneeling |
| Dimensions | v. 10 x š. 20 cm |
| Date of Origin | 1926–1927 |
| Material | bronze |
| Photographer | Josef Sudek |
| Negative Dimensions | 13 x 18 cm |
| Keywords | sculpture, 20th century, negative |


| Author of the Work | Stefan, Bedřich (1896–1982) |
| Title | Kneeling |
| Dimensions | v. 10 x š. 20 cm |
| Date of Origin | 1926–1927 |
| Material | bronze |
| Photographer | Josef Sudek |
| Negative Dimensions | 13 x 18 cm |
| Keywords | sculpture, 20th century, negative |