Josef Sudek a fotografická dokumentace uměleckých děl:
od soukromého archivu umění k reprezentaci kulturního dědictví
Pětiletý projekt Ústavu dějin umění AV ČR, v. v. i. se zabývá výzkumem a prezentací v našem prostředí dosud opomíjené problematiky fotografické dokumentace uměleckých děl, a to na příkladu jednoho z nejdůležitějších souborů tohoto zaměření u nás, jehož autorem je Josef Sudek. Fotografická reprodukce výtvarného umění a architektury je obecně základním nástrojem pro zpřístupnění této části národního kulturního dědictví na odborné i laické úrovni. Josef Sudek v této části své tvorby vědomě překonával standardy doby a i při běžné řemeslné dokumentaci projevoval svůj ojedinělý autorský pohled.
Cílem projektu je komplexní záchrana, fyzické i digitální uchování, odborné zpracování, zhodnocení a představení souboru cca 13500 negativů a 6000 pozitivů Josefa Sudka široké veřejnosti. Ten pochází převážně ze druhé třetiny 20. století a je uložený ve fototéce Ústavu dějin umění AV ČR, v. v. i. Tato část tvorby autora nebyla dosud až na výjimky odborně zhodnocena ani veřejně představena. Soubor má nespornou paměťovou hodnotu a je cenný i proto, že obsahuje řadu fotografií děl umělců, kteří jsou dnes často zapomenutí. Umělecký pohled Josefa Sudka v rámci reprodukční a dokumentační fotografie bude představen zejména dvěma vybranými soubory – fotografií Prahy zničené nálety v roce 1945 a analýzou vztahu fotografie k uměleckým dílům obecně na příkladu dokumentace sochařství. Plánované jsou ovšem i další dílčí výstupy. Zpřístupnění celého souboru v online databázi umožní odkrýt a dále zkoumat známé i zapomenuté výtvarné dědictví minulého století.
Projekt byl podpořen Ministerstvem kultury České republiky v rámci Programu aplikovaného výzkumu a vývoje národní a kulturní identity (NAKI II), id. kód: DG16P02M002. Doba trvání: 2016–2020.