Kříž a čestná stráž na Staroměstském náměstí před radnicí
Záhy po skončení Pražského povstání byly po celém městě vyčíslovány škody a ověřován počet obětí, které přišly o život v boji za osvobození od německé okupace. Na jejich počest byl v symbolickém centru města pod arkýřem Staroměstské radnice vztyčen dočasný památník – kříž sestavený z trámů vyhořelé radnice. Byla u něj postavena čestná stráž a deska s nápisem „Čest hrdinům, kteří zde padli“.
Dnešní výzkum uvádí, že počet obětí povstání, jimž byl kříž věnován, se na území Velké Prahy vyšplhal na zhruba 1600 padlých či zavražděných a 3000 zraněných z řad Čechů. Z řad Ruské osvobozenecké armády generála Vlasova zahynulo 300 lidí (z toho 200 bylo povražděno v lazaretech sovětskými vojáky těsně po osvobození), zemřelých osob německé národnosti bylo do 20. května 1945 evidováno 601.
Symbolický kříž obětem je dodnes zachován v interiéru radnice, v pamětní síni nacházející se v přízemí věže. Trámy pocházely z vyhořelého vzácného středověkého záklopového stropu obecní síně v nejstarší části radnice, s dochovanou renesanční výmalbou.
Sudek tento snímek vyfotografoval z interiéru vyhořelého Sprengerova a Nobileho křídla radnice a zachytil tak i dav naproti.