Katedrála sv. Víta na Pražském hradě s ochrannými opatřeními
Katedrála sv. Víta stála v epicentru protektorátního dění na Pražském hradě, kde měly své úřady klíčové osobnosti tehdejšího politického života a odehrávaly se zde zásadní politické akty. K nejvýznamnějším patří bezesporu podpis výnosu o zřízení Protektorátu Čechy a Morava v březnu roku 1939 Adolfem Hitlerem. Trvale na Hradě sídlil státní prezident Protektorátu Čechy a Morava Emil Hácha, v jižním křídle měl kancelář a osobní byt říšský protektor. K dalším významným událostem spjatým s Hradem za protektorátu patřil vedle audiencí, státních návštěv či jmenování protektorátních politiků do funkcí též Heydrichův tajný projev dne 2. října 1941 o řešení „české otázky“. Zahrnoval plán absolutní germanizace českého území po vítězném válečném tažení Evropou.
Na fotografiích je patrné ochranné obezdění cenných kamenických památek katedrály, mezi nimiž svou mohutností dominovala cihlová zeď kolem Královské oratoře ze závěru 15. století. Podobné kryty, které měly katedrálu chránit před poškozením leteckými nálety, byly postaveny také nad knížecími tumbami a triforiovými bustami – gotickými sochami ze 14. století, které se v katedrále dochovaly v originálech.
Fotografie katedrály sv. Víta mají v Sudkově díle zvláštní postavení. Interiér chrámu působivě snímal již ve 20. letech a fotografie zveřejnil v samostatné publikaci s patnácti originálními bromostříbrnými zvětšeninami v nakladatelství Družstevní práce.