Skladiště kovů na Maninách
Na prostranství pod Libeňským mostem, na překladišti u železniční tratě na Maninách v Holešovickém přístavu, vznikla roku 1942 sběrna, v níž se shromažďovaly rekvírované kovy, především zvony kostelů z celého protektorátu, ale také pomníky, pamětní desky či kovové součásti budov.
Zdeněk Wirth po válce situaci zachráněných kovů na Maninách popsal v předmluvě Pražského kalendáře na rok 1946, který doprovodily právě Sudkovy fotografie: „Nejkrásnější výsledek měla obětavá činnost některých vlastenců, jimž bylo nařízeno provádění odvozu rekvírovaných kovových předmětů ze hřbitova zvonů a bronzových plastik na Maninách do sléváren v severním Německu. Plukovníci Fr. a Vlad. Procházkovi a správce skladu Josef Ptáčník zachránili tak 2184 zvony kategorie B a C, z nichž i 287 pražských a většinu bronzových pomníkových sousoší i soch, bust, desek a plaket. […] Bylo radostným překvapením pro celou veřejnost, když po pražské revoluci vyšlo najevo, že jsou zachována v definitivních bronzových odlitcích vzácná sochařská díla jako Myslbekův Rieger, Suchardův Palacký […] Štursův Svatopluk Čech a Masaryk […] Myslbekovo poprsí Palackého […] Vedle bronzových ušly také zničení i kamenné plastiky; své místo zaujme tak zase Šalounův rabbi Löw, Palacký Suchardův […].“
Zvláště sochám, například pomníku Františku Palackému od Stanislava Suchardy, věnoval Sudek při své fotografické kampani z Manin podle dochovaných negativů největší zájem. K rozebrání tohoto pomníku mělo dojít v roce 1942 na základě rozhodnutí okupační správy z předchozího roku.