Josef Sudek: Topografie sutin. Praha 1945 (Paříž)

7. 11. – 14. 12. 2018
České centrum Paříž
18 rue Bonaparte, 75006 Paříž, Francie

Těsně po skončení druhé světové války v roce 1945 se vydal fotograf Josef Sudek (1896–1976) do ulic Prahy, aby dokumentoval škody, které zde válka napáchala. Vznikl tak neobvyklý soubor bezmála čtyř stovek snímků jak dokumentačního, tak uměleckého charakteru, které zachycují zničené stavby, deinstalované sochy či ochranná protipožární a protiletecká opatření. Soubor těchto negativů je dnes uložen v Ústavu dějin umění Akademie věd České republiky v Praze. Výstava představuje čtyřicet z těchto dosud nevystavených snímků formou nových zvětšenin. České centrum v Paříži hostí reprízu výstavního projektu, který byl již představen v Düsseldorfu, Miláně, Římě a v rozšířené verzi v Praze a bude pokračovat v polské Vratislavi.

Sudek Project
Sudek Project
/
/

„Praze se letecké útoky téměř po celou válku vyhýbaly – bombardování zažila až v roce 1945. Do námětu Sudkových fotografií se nejvíce promítly dvě historické události z tohoto roku. Tou první bylo zmýlené bombardování Prahy spojeneckými letadly dne 14. února, jež se dotklo zejména památek jižní části širšího centra (pražských čtvrtí Nové Město a Vinohrady). Mezi nimi se Sudek zaměřil především na oblast velmi poničeného Emauzského kláštera, v jehož interiérech ho zaujala skrytá poetika ruin a nepořádku či světlo prostupující skrz rozpadlé stropy. Ve dnech 5. až 9. května 1945 pak proběhlo tzv. Pražské povstání, které sice přineslo mír a osvobození, ovšem za cenu fatálního poškození Staroměstské radnice. Z tehdy devastovaných historických památek Sudek dokumentoval nejvíce oblast Staroměstského náměstí s obnovujícím se městským ruchem.

Třetí skupinou, která zaujala Sudka jako samostatný výtvarný námět, bylo skladiště zabavených soch a zvonů na Maninách v přístavu u řeky Vltavy v pražské čtvrti Holešovice, kde fotografoval převážně sochy z pražských pomníků a kostelní zvony naskládané do náhodných asambláží surrealistického vyznění. V souboru pak nalezneme také jednotlivé snímky podstavců na veřejných prostranstvích, ochuzených během okupace o tyto „své“ sochy, protipožárních nádrží, jež často na dlouhou dobu změnily podobu mnoha pražských náměstí, či opuštěnou pražskou barikádu.“

– z doprovodného textu k výstavě

Plakát výstavy JPG
Pohlednice A5 PDF
Pozvánky na vernisáž JPG, PDF
Leták A4 s texty PDF

Tiráž:

Autor fotografií: Josef Sudek
Kurátoři výstavy: Mariana Kubištová, Vojtěch Lahoda, Katarína Mašterová
Autor nových zvětšenin: Vlado Bohdan
Video: Adéla Kremplová
Architektky: Barbara Zedková a Lenka Mrzílková (Studio Miaow)
Adjustace fotografií: Tereza Cíglerová, Kateřina Doležalová, Barbara Gajewská, Petra Šemíková
Grafický design: Martin Groch a Tim+Tim
Překlady do francouzštiny: Lada Billard, Tereza Křikavová
Produkce: Tereza Koucká, Katarína Mašterová, Martin Pavlis, Veronika Řeháčková
Poděkování: Adam Havlík, Markéta Janotová, Jitka Zámorská

Vernisáž
V úterý 6. listopadu 2018 v 19:00 za přítomnosti kurátorky výstavy Kataríny Mašterové a Martina Pavlise z Ústavu dějin umění AV ČR.

Doprovodný program:
Ve středu 7. listopadu 2018 v 19:00 – Komentovaná prohlídka výstavy s kurátorkou Katarínou Mašterovou z Ústavu dějin umění AV ČR (v angličtině)

Adresa:
Centre tchèque de Paris, 18 rue Bonaparte, 75006 Paris

Otevřeno: 7. 11. – 14. 12. 2018
Úterý – sobota: 13:00 – 18:00

Facebook Českého centra Paříž
Instagram Českého centra Paříž

Výstava je součástí Photo Saint-Germain a OFF programu Paris Photo.

Partneři